Skip to content ↓
Sir Jonathan North Community College

Sir Jonathan North Community College

Attendance at meetings

It is a statutory requirement to publish the attendance record for each governor for the previous academic year.  Below is the attendance record for the period September 2018 to December 2018 (number of meetings attended/number of meetings held).

Note: Not all governors are members of sub-committees.  Governors may leave or join the Governing Body or any of its committees at any point during the year, and absence may be agreed in advance under certain circumstances.

2018 - 2019

Governor Name Full Governing Body Attendance  Governor Sub-committee Attendance
Mr A Greenwood (resigned June 18) - -
Mrs R Cufflin - 2/3
Ms R Gill-Harrison - -
Mr A Gray 1/1 1/3
Mrs N Loyal - -
Rev J McGinley 1/1 1/3
Mrs A Merrills 1/1 3/3
Ms C Rawlinson - 1/3
Mr M Sheikh 1/1 2/3
Mr R Sandu 1/1 3/3
Mr K Williams 1/1 1/3
Mr J Wright (resigned Nov 18) - -
Dr K Horsted 1/1 -
Mr J Mansfield 1/1 1/3

 

Below is the attendance record for the period September 2017 – July 2018 (number of meetings attended/number of meetings held).

2017 - 2018

Governor Name Full Governing Body Attendance  Governor Sub-committee Attendance
Mr A Greenwood (resigned June 18) 2/3 -
Mrs R Cufflin 2/3 -
Ms R Gill-Harrison 2/2 2/2
Mr A Gray 3/3 1/1
Mrs J Mason 3/3 1/1
Mrs N Loyal 1/2 -
Rev J McGinley 3/3 3/3
Mrs A Merrills 3/3 4/4
Ms C Rawlinson 3/3 1/1
Mr M Sheikh 3/3 -
Mr R Sandu 3/3 3/3
Mr K Williams 3/3 1/1
Mr J Wright (resigned Nov 18) 3/3 2/2